Doğru Bütçe Yönetiminin Sırları Nelerdir?

Yazar: İnSosyal.com

DOĞRU BÜTÇE YÖNETİMİNİN SIRLARI NELERDİR

Bütçeleme, kişisel finans için temel şeylerden biridir. Finansal güvenliği sağlamada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bütçe yönetimi, finansal yönetime disiplinli, ihtiyatlı bir tutum aşılayabilir ve uzun vadede ve acil durumlarda yeterli paraya sahip olmanızı sağlayabilir.

Bütçenize başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Bu temel bütçe yönetimi bilgisi ile bütçenizi mevcut duruma göre değiştirebileceksiniz. Finansal hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

GELİRİNİZİ HESAPLAYIN

Vergiler, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi yasal katkılar düşüldükten sonra toplam aylık gelirinizi hesaplayarak başlayın. Maaşlı çalışanlar için aylık geliriniz toplamıdır. Yarı zamanlı çalışma veya serbest çalışma gibi başka geçim kaynağınız varsa, toplam tutarı almadan önce vergiler ve işletme giderleri gibi tüm giderleri düştüğünüzden emin olun.

HARCAMALARINIZI BELİRLEYİN

Bir sonraki adım, harcamalarınızın miktarını belirlemektir. Toplam geliri hesaplamayı bitirdikten sonra, toplam aylık giderleri hesaba katmanız gerekir. Bilmeniz gereken iki tür gider vardır; kredi ödemeleri, elektrik faturaları, kredi kartı faturaları ve kira gibi sabit giderler. Yiyecek, benzin, bakkaliye ve telefon faturaları gibi diğer temel ihtiyaçlar da dikkate alınmalıdır. Netflix abonelikleri, spor salonu üyelikleri ve daha fazlası gibi yaşam tarzı harcamaları da unutulmamalıdır. Günlük giderlerinizi tahmin edemiyorsanız, giderlerinizi haftalık olarak belirlemeye çalışın. Daha zor olabilir ama günlük harcamalarınızı bilmek bütçe yönetimi sürecini kolaylaştıracaktır.

HEDEFLER BELİRLEMEK

Bundan sonra, bütçenize nasıl ulaşmak istediğinizi öğrenin. Hedefler ve bunlara ulaşmak için bir plan belirleyin. Ödeyeceğiniz bir eğitim krediniz veya araba krediniz varsa, bunu ödemek için bütçenizin bir kısmını ayırın. Borcunuzu ne kadar erken öderseniz, o kadar az faiz ödersiniz, bu da finansal hedeflerinize ulaşma sürecini kolaylaştırır.

GİDER KAYDINIZ

Harcamalarınızı takip etmek çok önemlidir çünkü bazen harcamalarda ihmalkar davranabiliriz, bu da borcumuzu arttırır. Mobil uygulamalar, çevrimiçi uygulamalar veya sadece kağıt ve kalem gibi harcamaları kaydetmek için ne kullandığımız önemli değil. Önemli olan harcamalarımızı haftalık ve aylık olarak kayıt altına alıyoruz. Aylık harcamalarımızı takip etmeyi kolaylaştırmak için kart veya çevrimiçi ödemeleri kullanmayı deneyin.

GÖZDEN GEÇİR

Bütçenizi düzenli olarak kontrol etmeyi alışkanlık haline getirdiğinizden emin olun. Önemli değişiklikleri veya dönüm noktalarını belirlemek için bunu haftalık, aylık veya üç ayda bir yapmaya çalışın. Başarılarınızın her birini belirlemenize ve kutlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda mali durumunuzla ilgili disiplinli kalmanızı da sağlayabilir. Bütçe yönetimi süreciniz boyunca mevcut duruma göre bazı ayarlamalar yaptığınızdan emin olun. Geliriniz, giderleriniz veya yaşam tarzınız değişebilir, ancak bütçenizin hala size ve geleceğinize uygun olduğundan emin olmanız önemlidir.

Ayrıca bütçenizi bozacak her türlü acil harcamaya hazırlıklı olmanız da çok önemlidir. Bozuk bir araba veya hastane faturaları gibi kaçınılmaz masraflar, sıkı çalışmanızı etkileyebilir, bu nedenle hazırlıklı olmanız önemlidir. Ödeyebileceğinizden, bütçenizden birinin ihtiyaç duyduğu acil para kazanmaya çalışın, mali durumunuzu istenmeyen şeylerden uzak tutun. Bütçe yönetimi hayatınızın bir parçası olabilirse daha kolay olacaktır.

 

En Uygun Fiyata Sosyal Medya Paketlerimize Göz Atın!