Parayı Akıllıca Yönetmenin 9 Yolu

Yazar: İnSosyal.com

Parayı Akıllıca Yönetmenin 9 Yolu

Parayı akıllıca nasıl yöneteceğinizi bilmek ister misiniz? Akıllı para yönetimi, yalnızca finansal sorunlardan dolayı hayatınızı stresten arındırmakla kalmaz. Aynı zamanda yaşlılıkta ve acil durumlarda kullanabileceğiniz birikimleriniz olduğuna dair güvence de verecektir. Etkili olduğu kanıtlanmış akıllı bir yolla parayı nasıl yöneteceğimizi paylaşmak istiyoruz.

 

1. Her ay net maaşın ne kadar olduğunu tam olarak bilin

Parayı akıllıca yönetmenin ilk adımı, her ay ne kadar net para aldığınızı belirlemektir. Net maaş, brüt maaşınızdan tüm zorunlu kesintiler yapıldıktan sonra işveren tarafından her ay hesabınıza yatırılan para miktarıdır. Ek bir işiniz varsa, o geliri de net maaşınız olarak ekleyin. Her ay net maaşınızın ne kadar olduğunu bilmek, aylık ve yıllık giderlerinizi planlamak için ilk adımınızdır.

2. Harcanan her kuruşun kaydını tutun

Ardından, her ay harcanan her kuruşun kaydedilmesi olan bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Her ay ödenmesi gereken borcu belirleyin. Tüm harcamalarınızı ve borç ödemelerinizi takip ederek paranızın nereye gittiğini kendiniz görebilirsiniz. Hangi parçanın daha pahalıya mal olduğunu, hangisinin daha önemli olduğunu, hangi masrafların azaltılabileceğini ve ihtiyaçların olmadığını anlayacaksınız.

3. Alışverişe başlamadan önce zorunlu tasarruf

Akıllıca harcayan bir kişi, harcamadan önce belirli bir miktar parayı birikim olarak ayırdığından emin olacaktır. Para biriktirmek konusunda disiplinsiz biriyseniz, tavsiyemiz maaşınız her geldiğinde kendinizi zorunlu olarak birikim yapmaya zorlamanızdır. Yeteneğinize bağlı olarak, maaş geldiğinde, bu tutarı bir tasarruf fonunda tutun.

Parayı akıllıca yöneten bir kişi, harcama yaparken mutlaka elinde olacak aylık ve yıllık bir bütçeye sahip olacaktır. Aylık bütçe hazırlamaya yeni başlıyorsanız, işinizi kolaylaştıracak bir bütçe uygulaması indirebilirsiniz. Sadece ilgili bilgileri doldurun. Aylık bütçeye ek olarak, yıllık bütçe de daha az önemli değildir. Aylık bir bütçeye ve ardından disipline sahip bir yıllık bütçeye sahip olduğunuzda, mali durumunuz istikrarlı olacaktır.

4. İhtiyaçları ve istekleri belirleyin

Alışveriş yaparken ihtiyaç ve istekleri ayırt etmekte iyi olmanız çok önemlidir. Beş yıldızlı bir otelde yemek yemek bir istek mi yoksa ihtiyaç mı? Normal bir restoranda yemek yiyerek doyabiliyorsanız, ikisi de sizi doyuracakken neden pahalı bir otelde yemek yiyesiniz. 60,00 TL'lik ayakkabılarla rahatça yürüyebiliyorsanız, neden sadece şık görünmek için 500,00 TL'lik özel tasarım ayakkabılar satın almak için para harcayasınız?

5. İmkana göre alışveriş yapın

İmkanınız dahilinde harcama yapmayı alışkanlık haline getirin. Şehvet için harcama yapmayın, çünkü bu, içinde bulunduğunuz ayın ortasında bir sonraki maaş çekini beklemek için sıkışık olmanıza neden olur.

6. Borcunuzu en kısa sürede kapatın

Borcunuzu bir an önce ödemeyi hayatınızdaki ana hedeflerden biri haline getirin. Aylık gelirinizin sadece yemek için yeterli olduğunu düşünüyorsanız, neden en küçük borcu ödeyerek başlamıyorsunuz? En küçük borcunuzu ödediğinizde, hissettiğiniz eğlence hissi, diğer borçları ödemeniz ve sonunda borçsuz yaşamanız için itici güç olacaktır.

7. Mecbur kalmadıkça yeni borçlar oluşturmaktan kaçının

Finansal problemler olmadan mutlu bir şekilde yaşamak ister misiniz? Tavsiyemiz, yeni kötü borçlar yaratmamak için kendinizi disipline etmenizdir. Mecbur kalmadıkça borç eklemekten kaçının. Arabanız hala iyiyse ve uzun mesafeleri rahatça yürüyebiliyorsa, sırf piyasadaki yeni model arabalardan memnun kaldınız ve mevcut arabalardan sıkıldınız diye yeni araba almayın. Cep telefonunuz hala iyiyse sadece şık ve trend görünmek için piyasadaki son modele geçiş yapmayın.

8. En son ve viral trendleri takip etmeyin

Parayı akıllıca yönetmenin bir sonraki yolu, kendinizi çok fazla harcamanızı gerektiren en son ve viral trendleri takip etmekten korumaktır. Bu günlerde gençler, pahalı restoranlarda yemek yemek ve sosyal medyada şık görünmek için süslü yerlere seyahat etmek gibi en son trendleri yakalamak oldukça kolay. Böyle bir eğilim, yüksek bir geliriniz olsa bile kendinizi yiyip bitirecektir.

9. Gelecek için finansal planlarınız olsun

Gelecek için bir finansal planınızın olması çok önemlidir. Hayattaki hedefinizdir. Finansal planlamanıza dahil edilmesi gereken şeyler arasında şunlar vardır:

Kaç yaşında emekli olacaksın?

Kaç yaşında borçsuz olmak istersiniz?

Emekli olduğunuzda ne kadar nakit paranız olsun istersiniz?

Emekli olduğunuzda sahip olduğunuz varlıkların değeri nedir?

Emekli olduktan sonra pasif geliriniz nedir?

En Uygun Fiyata Sosyal Medya Paketlerimize Göz Atın!