SEO nedir? Tanımı, Faydaları ve Nasıl Çalışır?

Yazar: İnSosyal.com

SEO nedir? Tanımı, Faydaları ve Nasıl Çalışır?

SEO nedir? SEO'nun kendisi, bir web sitesi için bir optimizasyon tekniği olan Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir, böylece hedeflenen anahtar kelimelerle arama motorlarının / google'ın ilk sayfasını işgal eder.

Ancak bu, web siteniz veya blogunuz için aslında birçok faydası olan SEO kavramının sadece küçük bir parçasıdır. Peki, bu yazıda SEO'nun ne olduğunu ve SEO'nun neden önemli olduğunu ve bir web sitesine veya bloga uygulanması gerektiğini anlamanız için basit cümlelerle anlatacağız.

SEO'yu Anlamak

Arama Motoru Optimizasyonu veya daha iyi bilinen adıyla SEO, arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alabilmek amacıyla gerçekleştirilen bir web sitesi optimizasyonu eylemidir. Arama sonuçlarında en iyi sıralamayı elde ederek, çok fazla organik trafik elde etme potansiyeli de daha yüksek olacaktır.

Arama sonuçlarından organik trafik alma işlevine ek olarak. SEO ayrıca doğru trafiği elde etmenize yardımcı olabilir. Bu şekilde, web sitenizin amacına uygun arama motorlarından organik trafik alabilirsiniz.

Hedeflenen yüksek organik trafiği elde edebilmek için, bu durumda Google'ın arama motorunun belirlediği tüm kurallara uymalısınız. SEO'nun nasıl çalıştığını ve Google'ın algoritmasını nasıl anlayacağınızı bilmeniz gerekir.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO'nun ne olduğunu anladıktan sonra, kesinlikle ortaya çıkacak bir sonraki soru SEO nasıl çalışır? Temel olarak her arama motorunun, içeriğin arama sonuçlarında en yüksek sıralamaya girmeye değer olup olmadığını belirlemek için yararlı olan belirli bir algoritması vardır.

Bu, Google, Bing, Yahoo ve diğerleri gibi tüm arama motorları için geçerlidir. Ancak bu durumda tartışacağımız şey Google'ın algoritması. Çünkü Google, dünya çapında insanlar tarafından en çok kullanılan arama motorudur. Bu yüzden algoritmayı Google arama motorundan öğrenmemizde fayda var.

Google, tüm kullanıcıları için alakalı arama sonuçları sağlamak için algoritmalarını her zaman güncelliyor. Bu nedenle, Google'dan gelen algoritma güncellemelerini her zaman bilmelisiniz. Çünkü eski algoritmayı kullanırsanız web sitenize herhangi bir etkisi olmayacaktır.

SEO Neden Önemlidir? SEO'nun Faydaları Nelerdir?

SEO artık trafik getirmek için bir seçenek değil, SEO tekniklerini web sitesinde uygulamak bir zorunluluk haline geldi. Peki SEO'nun web sitenize faydaları nelerdir?

1. İlk sayfadaki içerikten çok fazla trafik oluşuyor

İçeriğin arama sonuçlarında görünmesi tek başına yeterli değildir. Ürettiğiniz içerik yalnızca iki, üç veya daha fazla sayfada görünebiliyorsa, arama sonuçlarından çok fazla trafik alma şansı daha az olacaktır. Bu nedenle, çok fazla organik trafik elde etmek için içeriğinizin Google'ın ilk sayfasına girmesi gerekir.

2. Markanızı Oluşturun

Çoğu insan, bir satın alma işlemi yapmadan önce her zaman çevrimiçi araştırma yapar. Bu elbette işletme sahiplerinin her zaman internette bulunabilmeleri için iyi bir markaya sahip olmalarını gerektirecektir. Markanızın kalitesini artırmanın bir yolu, web sitenize SEO tekniklerini uygulamaktır. Web siteniz arama sonuçlarında ne kadar çok görünürse, web sitenizi ve markanızı o kadar çok kişi tanır.

Böylece SEO'nun ( Arama Motoru Optimizasyonu ) anlamı hakkındaki tartışma, SEO'nun nasıl çalıştığı ve SEO'nun web siteleri için faydalarının neler olduğu ile tamamlanır. SEO'nun temel kavramlarını anlayarak işinizi daha da geliştirebilmenizdir.

3. Web sitenizi arama motorlarında bulmak daha kolay

Web siteniz çeşitli anahtar kelimelerle arama motorlarında daha kolay bulunacaktır. Hedeflediğiniz her bir anahtar kelimeye SEO tekniklerini uygulayarak daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Elbette hedeflenen anahtar kelimeler web sitenizin konusuna uygun olmalıdır.

4. Müşteri Güvenini Artırın

Belirli anahtar kelimelerle Google'da ilk sayfada çıkan bir web sitesi, arama motorlarında bulunamayan web sitelerinden çok müşterilerin web sitenize veya markanıza güvenmesini sağlayacaktır.

5. Satışları Artırmak için Potansiyel Müşteriler Alın

Kim bilir, hedeflenen anahtar kelimelerle ilk sayfada yer alan bir web sitesi, satışları artırmak için potansiyel müşteriler oluşturabilir. Çünkü temelde müşteriler, sorunlarına bir yanıt veya çözüm bulmak ya da buna ihtiyaç duydukları için bir google aramasına bir anahtar kelime yazarlar. Bu nedenle, Google'ın ilk sayfasında kolayca bulunabilen (zaten SEM ile optimize edilmiş) web sitenizle, SEO ile optimize edilmemiş web sitelerinden daha fazla potansiyel müşteri kazanma şansınız vardır.

6. Kaliteli Müşteri Adayları SEO'dan gelir

Arama motorlarında ürün arayan kişiler ilgi alanları ve ihtiyaçları olan kişiler olduğundan, arama motorları aracılığıyla arama yapan kişiler daha sonra web sitenize girdiğinde, kapanış oranının sosyal medya üzerinden reklam gören kişilere göre daha yüksek olması muhtemeldir.

En Uygun Fiyata Sosyal Medya Paketlerimize Göz Atın!